BUJ

Kas ir koka paneļu māja?

Koka paneļu mājas pamatā ir koka karkass. Ražošanas cehā no kokmateriāliem (statņiem, sijām, spārēm) tiek samontēti ēkas konstrukciju elementi jeb paneļi (sienas, pārsegumi un jumta konstrukcijas) paneļos tiek iestrādāta siltumizolācija (minerālvate vai akmens vate), logi un ārdurvis, un tiek veikta  fasādes un iekšsienu pilnīga vai daļēja apdare. Pēc paneļu izgatavošanas cehā tos transportē uz būvobjektu, kur uz iepriekš uzbūvētiem pamatiem veic mājas montāžu. Pilnībā pabeigta koka paneļu māja vizuāli no ārpuses un iekšpuses ne ar ko neatšķiras no pārējām mājām, jo praktiski visas koka detaļas ir apslēptas zem apdares. Koka paneļu mājas ir pieprasīts mājas būvniecības veids dēļ to augstās energoefektivitātes un zemajām apkures izmaksām. Koka paneļu mājas tiek celtas no atjaunojamiem resursiem un to būvniecība rada mazāk piesārņojuma apkārtējā vidē. Koka paneļu mājām ir salīdzinoši zemākas būvniecības izmaksas, jo mājas konstrukcijas tiek rūpnieciski ražotas, kas ietaupa gan naudu, gan laiku.

Cik maksā koka paneļu māja?

Orientējošās izmaksas koka paneļu māju rūpnīcas komplektam:

“PELĒKĀ APDRE” cena sākot no 550 eur/ m2

-Ēkas koka konstrukcija ar siltumizolāciju;

-Jumta segums;

-Fasādes apdare;

-Lietusūdens noteksistēma;

-Logi un ārdurvis;

-Iekšējās inženierkomunikācijas (elektroinstalācija, ūdensvada un kanalizācijas sistēma);

Kur ir iespējams iegādāties koka paneļu māju?

Mūsu ražotne un centrālais birojs atrodas Jelgavā, Aviācijas ielā 42b (pirms mūsu apmeklējuma, vēlams, saskaņot ierašanās laiku).

Vai ir pieejami standarta koka paneļu māju projekti?

Patlaban ir pieejami trīs standarta māju projekti – Harmony (67 m2); Melody (55 m2) un Symphony (35 m2). Mūsu projektēšanas birojs strādā pie jauniem piedāvājumiem – 100 un 150 m2 mājām.

Kā notiek koka paneļu mājas pasūtīšana?

  1. Standarta projekta vai individuāla projekta izvēle
  2. Līguma slēgšana
  3. Depozīta iemaksa (10 % no kopējās līguma summas)
  4. Darba rasējumu izgatavošana (~ 2-4 nedēļas)
  5. Starpmaksājums Nr.1 (40% no kopējās līguma summas)
  6. Ražošana (~ 2-6 nedēļas)
  7. Starpmaksājums Nr.2 (40% no kopējās līguma summas)
  8. Piegāde
  9. Pēdējais maksājums (10% no kopējās līguma summas)

Vai depozīts var tikt atmaksāts?

Tā kā katra koka paneļu māja tiek izgatavota pēc individuāla pasūtījuma, depozīts var tikt atmaksāts vienīgi izņēmuma gadījumos.

Vai cenā ir iekļauti nodokļi un nodevas?

Cenā NAV iekļauts pievienotās vērtības nodoklis (PVN 21%).

Vai koka paneļu mājas ir drošas?

Koka paneļu mājas tiek izstrādātas un ražotas saskaņā ar augstākajiem drošības standartiem, ko apliecina attiecīgi sertifikāti. Koka paneļu māju būvniecības tehnoloģijas atbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem un noteiktajām individuālo ēku būvniecības prasībām. Katram mājas projektam arhitekts, sadarbībā ar konstruktoru, individuāli izstrādā drošus būvkonstrukciju risinājumus atbilstoši mājas platībai, stāvu skaitam, jumta formai. Koka paneļu mājas noturīgums ir atkarīgs gan no drošiem un pārdomātiem risinājumiem, gan arī sākotnēji pareizas mājas būvniecības. Pēc precīziem izmēriem ražotnē izgatavots koka karkasa rāmis, kurā ir iestrādāti papildus stiprinājumi un speciālie montāžas savienojumi, tiek apšūts ar kokskaidu plāksnēm, kas nodrošina vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību, sienu burtiski savelk, kā monolītu konstrukciju.

Vai koka paneļu mājas ir ugunsdrošas?

Koka paneļu mājas tiek projektētas un būvētas ievērojot visus ugunsdrošības noteikumus un pasākumus, kas saistīti gan ar ēkas novietojumu, gan kokmateriālu apstrādi ar speciāliem ugunsdrošiem līdzekļiem.

Koka paneļu mājas būvniecībā izmantotie kokmateriāli ir kalibrēti, kuru gludā virsma kavē uguns iedarbību, turpretī visas koka konstrukcijas ir “iešūtas” zem dažādu materiālu apdares un koks nenonāk tiešā saskarē ar uguni. Visas koka konstrukcijas, jau ražotnē, tiek rūpīgi apstrādātas gan pret uguns iedarbību, gan pret puvi, tādējādi radot drošības sajūtu dzīvošanai koka paneļu mājā.

Kādas ir koka paneļu māju uzturēšanas izmaksas?

Meklējot iespējas kā uzcelt māju pēc iespējas energoefektīvāku un ar zemākām apkures izmaksām, mēs nonākam pie koka paneļu mājām. Koka paneļu mājas šajā ziņā ir līderis, kas atbilst visām energoefektīvas mājas prasībām, jo tās tiek būvētas tā, lai tās patērētu pēc iespējas mazāk enerģijas, tostarp gan mājas ražošanas, gan būvniecības procesā tiek mazāk piesārņota apkārtējā vide. Koka karkasa māju energoefektivitāte tiek panākta izmantojot kvalitatīvus celtniecības un siltumizolācijas materiālus, jaunākās tehnoloģijas, pārdomātus māju projektus, kā arī kvalitatīvi veicot mājas būvniecību, kā rezultātā tiek novērsti siltuma zudumi.

Kāda ir piedāvātā garantija un kādu serviss tiek nodrošināts?

Koka paneļu māju karkasam un nesošajām detaļām ir 5 gadu garantija. Apdares materiāliem ir 2 gadu garantija. Prognozētais koka paneļu mājas kalpošanas laiks (pie pareizas mājas kopšanas un ekspluatācijas noteikumiem) ir minimums 30 gadi. Koka paneļu mājas mūžs jau sākotnēji ir atkarīgs no mājas būvniecības izvēlētās vietas, grunts stāvoklim, pareizu pamatu izvēles, tehnoloģiski pareizai mājas būvniecībai un ārējai apdarei, kas aizsargā māju no vēja un nokrišņiem. Pateicoties mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām ir iespējams uzbūvēt izturīgas un drošas koka karkasa mājas, kuras kalpotu pietiekami ilgam laikam.

Vai koka paneļu māja ir ekoloģiska?

Jau kopš seniem laikiem tika būvētas ekoloģiskas koka mājas izmantojot dabīgus materiālus. Šodien tiek turpināta koka māju būvniecība, izmantojot kvalitatīvākus materiālus, jaunākās tehnoloģijas un tehniskās iespējas. Koka paneļu māja, kas būvēta jau sākotnēji no sausiem kokmateriāliem, nepieļaujot mitruma piekļūšanu tajā, būs ļoti labs klimats un gaisa kvalitāte. Kad gaiss telpās kļūst mitrs, kokmateriāls mitrumu uzņem sevī, savukārt, kad gaiss telpās kļūs pārāk sauss, koks mitrumu atdos, tādēļ cauru gadu mājā būs labs mikroklimats. Ekoloģisku koka paneļu māju var sajust jau ieejot tajā, tā rada patīkamu sajūtu un komfortablu atmosfēru.

Vai koka paneļu māju var būvēt ziemā?

Pateicoties sausās būves likumam, koka paneļu mājas atšķirībā no bloku un mūra mājām iespējams būvēt  jebkurā gadalaikā un laikapstākļos – pat ziemā, nav jāgaida materiāla izžūšana. Laikapstākļiem neietekmējot, rūpnīcā saražotie mājas paneļi un to ātrā montāža objektā spēj mājas karkasu uzcelt līdz jumtam dažu dienu laikā, atkarībā no projekta. Mājas pamatus koka karkasa mājai vēlams izbūvēt pirms saliem, pretējā gadījumā tas var negatīvi ietekmēt pamatu kvalitāti ilgtermiņā. Māju ne vien iespējams uzbūvēt jebkurā gadalaikā, bet arī tai veikt apdares darbus, kā piemēram jumta seguma ieklāšanu, fasādes apdari, iekšējo komunikāciju izbūvi un iekšējās apdares darbus.

Vai koka paneļu māja ir ekonomiski izdevīga?

Koka paneļu mājas ir viena no ekonomiskākajiem dzīvojamo māju būvniecības veidiem, salīdzinājumā ar bloku un ķieģeļu mājām: koka karkasa mājas būvniecības izmaksas ar pilnu apdari un visām komunikācijām ir par 10 līdz 15% zemākas, nekā mājai, kas būvēta no blokiem, savukārt 30 līdz 40% zemākas, nekā mājai, kas būvēta no ķieģeļiem. Jāatzīmē, ka koka paneļu mājas ir ne vien ekonomiskākas būvniecībā, bet arī ekonomiskākas to ekspluatācijas laikā. Piemēram lai ķieģeļu māja sasniegtu tādus pašus energoefektivitātes rādītājus, kā koka karkasa mājai, to ārējai sienai jābūt vismaz 1 m biezai.

Kādas ir koka paneļu māju priekšrocības?

Koka paneļu mājas galvenā priekšrocība ir to augstā siltumnoturība, kas ievērojami ekonomē naudas līdzekļus. Koka paneļu mājas ir praktiskas gan to izbūvē, gan apdarē, tās ir ekoloģiskas un videi draudzīgas mājas.

Koka paneļu mājas izceļas ar to būvniecības ātrumu, kā arī iespēju būvēt jebkurā gadalaikā, pat ziemā. Pilnīgi gatava koka paneļu māja ir vairākas reizes vieglāka par mūra mājām, līdz ar to nav nepieciešami ļoti apjomīgi pamati. Lielākoties būvniecības ātrumu nodrošina sausās būves likums, nav nepieciešams gaidīt materiāla izžūšanu.

Koka paneļu mājas tā ir dabiska, elpojoša dzīvesvieta Jūsu ģimenei.

Koka paneļu mājas ir salīdzinoši viena no ekonomiskākajiem dzīvojamo māju būvniecības veidiem, salīdzinājumā ar bloku un ķieģeļu mājām: koka paneļu mājas būvniecības izmaksas, ar pilnu apdari un visām komunikācijām, ir par 10 līdz 15% zemākas nekā mājai, kas būvēta no blokiem, savukārt 30 līdz 40% zemākas nekā mājai, kas būvēta no ķieģeļiem.

Tāpat, koka paneļu mājas ir ne vien ekonomiskākas būvniecībā, bet arī ekonomiskākas to ekspluatācijas laikā. Piemēram, lai ķieģeļu māja sasniegtu tādus pašus energoefektivitātes rādītājus, kā koka karkasa mājai, to ārējai sienai jābūt vismaz 1 m biezai.

Vai koka paneļu māja ir silta?

Izvēloties būvēt koka paneļu māju, variet būt droši, apkurei netiks tērēti lieli līdzekļi, ko nodrošina būvniecības tehnoloģijas, mājas celtniecībā izmantotie materiāli un to pareiza iestrāde. Tehnoloģiski pareizi saražotiem un samontētiem māju paneļiem veidojas zema siltumvadītspēja, ko nodrošina koksne kombinācijā ar celtniecības vati un pareizu difūzijas un tvaika izolācijas plēves pielietošanu un to nolīmēšanu savienojuma vietās ar speciālām lentām. Mājas hermētiskumam, montāžas procesā, starp paneļiem tiek izmantotas speciālās blīvējošās mastikas un lentas, tādejādi pilnībā hermetizējot visus stūrus un savienojumus. Apkures izmaksas koka karkasa mājai platībā ap 150m2 pielīdzināmas 3 istabu dzīvokļa apkures izmaksām. Atkarībā no mājas nozīmes mainās arī siltumizolācijas biezums -uz lielāku dzīvojamām mājām, uz mazāku vasaras tipa mājām. Vienlīdz svarīga ir arī pareizu logu izvēle un to izvietojums. Koka karkasa mājas, kas ir tehnoloģiski pareizi celtas piemīt augsta siltumnoturība un zemas apkures izmaksas.

Kāda ir procesu secība, no pasūtījuma līdz gatavai mājai?

  1. Projektēšana

1) mājas iecere ir jāapsver domās, jāapspriež ar ģimeni u.c. mājā paredzamajiem iedzīvotājiem, varbūt jāuzzīmē aptuvena skice uz papīra, jāaplūko līdzīgas ēkas vai mājas, kurām ir īpašības kuras vēlaties redzēt savā mājā. Jārēķinās ar gatavību mājas būvniecībai veltīt savu laiku un līdzekļus, māja nav uzceļama vienā dienā, un māja ir pietiekami svarīga lieta cilvēku dzīvē, lai lēmumi netiktu pieņemti pārsteidzīgi.

2) nākošais solis ir tikšanās ar arhitektu rūpnīcā. Klātienē izspriedīsim svarīgākos mājas projektēšanas un arī būvniecības jautājumus, un izstrādāsim Jūsu mājas projekta skici – ēkas plānus, fasādes, novietnes plānu, ievērojot Jūsu vajadzības, zemes īpašuma situāciju utt.

3) kādu laiku – tās var būt dažas nedēļas, ir vērts veltīt mājas projekta apdomāšanai, apspriešanai ģimenes lokā, iespējams, radīsies vēl kādas idejas, pārdomas, vajadzības, izmaiņas – sazinoties elektroniski, tās ieviesīsim projektā, nosūtot izmainītās skices.

4) paralēli ar šiem darbiem – jāveic pasūtījums mērniekam izstrādāt zemes īpašuma topogrāfisko plānu, ja īpašums liels – nav jāuzmēra viss, pietiks ar teritoriju ap ēku.

5) topogrāfiskā plāna pilngatavība parasti ir apmēram 30 dienās, gatavo topogrāfisko plānu izmantojam lai izstrādātu ēkas novietnes plānu – ģenplānu, un tad arī var sagatavot “Būvprojektu minimālā sastāvā”, iesniegšanai būvvaldē pirmo reizi. Pirms iesniegšanas būvvaldē, jāparaksta projekta eksemplāri un jāpievieno klāt būvniecības iesniegums (papildināts un parakstīts).

6) saņemot no būvvaldes akceptēto minimālā sastāva projektu, un būvvaldes izsniegto projektēšanas nosacījumu dokumentu – “Būvatļauju”*, var apdomāt vēl pēdējās veicamās izmaiņas projektā, ja tādas ir, un vienoties par pilnā tehniskā projekta izstrādi “Būvprojekts pilnā sastāvā”. *”Būvatļauja” rakstīta pēdiņās, jo pretēji savam skaistajam un daudzsološajam nosaukumam – likumīgi uzsākt būvdarbus tomēr vēl neļauj – jāizpilda tajā minētie nosacījumi.

7) izstrādājam būvprojektu, visas tehniskā projekta sadaļas. Ar šo pasūtītāja radošā dalība projekta tapšanā ir beigusies – atliek vien gaidīt kad projekts būs gatavs (parasti tas ir ne ilgāk kā 60 dienas), un paralēli kārtot papildus būvvaldes pieprasītos dokumentus (tehniskos noteikumus u.c.) atbilstoši būvvaldes prasītajam “Būvatļaujā”.

8) gatavais būvprojekts jāparaksta tā autoriem un pasūtītājam, un 3 eksemplāros jāiesniedz būvvaldē saskaņošanai, kopā ar dokumentu “Būvatļauja”.

9) būvvalde pēc projekta saskaņošanas izsniedz 2 eksemplārus (trešais glabājas būvvaldes arhīvā), viens eksemplārs – pasūtītājam, otrs – projektētājam, un “Būvatļaujas” dokumentu, kurš nu jau ir papildināts ar atzīmi par projektēšanas nosacījumu izpildi, atliek vien izpildīt pārējās prasības.

10) pasūtītājs izpilda pārējās būvvaldes prasības – parasti – jaunbūves civiltiesisko apdrošināšanu, atkritumu apsaimniekošanas līgumu u.c. un vienu būvprojekta eksemplāru kopā ar “Būvatļauju” un iesniegumu iesniedz būvvaldē, lai saņemtu atļauju uzsākt būvdarbus.

11) saņemot no būvvaldes projekta eksemplāru un “Būvatļaujas” dokumentu ar atzīmi “atļauja uzsākt būvniecību” var droši un likumīgi ķerties klāt būvdarbiem.

Piezīmes. Pēc projekta saskaņošanas būvatļaujas atļaušanu var izņemt līdz 1 (vai 2) gadu laikā (noskaidrojiet to sīkāk savā būvvaldē), ja nebūvēsiet jau rītdien, tad būvatļaujas saņemšanu var veikt arī vēlāk – pavasarī, vasarā, pēc pusgada – kad vien tas ir nepieciešams. Saņemto būvēšanas atļauju vajag pagarināt, ik pēc gada, vai diviem gadiem (atkarībā uz cik ilgu laiku tā izsniegta, bet izsniedz parasti saistībā ar civiltiesiskās apdrošināšanas termiņu – ja tas ir 2 gadi, tad būvatļauja arī derīga 2 gadus, pēc tam jāpagarina) atbilstoši būvniecības norisei, līdz ēka ir pabeigta un nododama ekspluatācijā. Maksimālais termiņš būvniecībai ir 8 gadi.

  1. Ražošana
  • Darba rasējumu izstrāde
  • Materiālu pasūtīšana
  • Materiālu transportēšana
  • Ražošana

Rūpnieciski ražotas koka paneļu mājas nodrošina ātru pasūtījuma izpildi un neskatoties uz mainīgajiem laikapstākļiem ārpusē ļauj pasargāt koku no mitruma.

Koka paneļu mājas tiek celtas no dabīgiem materiāliem un ir salīdzinoši viens no lētākajiem māju būvniecības veidiem. Koka paneļu mājas konstrukcijas ir sienu, pārseguma un jumta paneļi, kas ir pildīti ar siltumizolācijas materiālu un “apšūti” no abām pusēm ar apdares materiāliem

Tehnoloģiski pareizi saražotiem un samontētiem māju paneļiem veidojas zema siltumvadītspēja, ko nodrošina koksne kombinācijā ar celtniecības vati un pareizu difūzijas un tvaika izolācijas plēves pielietošanu un to nolīmēšanu savienojuma vietās ar speciālām lentām. Mājas hermētiskumam montāžas procesā starp paneļiem tiek izmantotās speciālās blīvējošās mastikas un lentas, tādejādi pilnībā hermetizējot visus stūrus un savienojumus.

Koka paneļu mājas ražošana notiek speciāli šim nolūkam pielāgotā un aprīkotā ražotnē, kur atbilstoši projektam tiek veikta mājas paneļu izgatavošana. Katrs panelis tiek veidots pēc iepriekš precīzi piegrieztām sagatavēm, kā rezultātā nodrošinot augstu produkta precizitāti.

Kad paneļi ir saražoti tālāk tos rūpīgi pilda ar siltumizolācijas materiāliem. Ja projekts paredz tad šajā stadijā arī tiek veikti elektroinstalācijas darbi.

Kad siltināšana ir veikta tālāk paneļi tiek apšūti ar kokskaidu plāksnēm un citiem materiālu slāņiem, atkarībā no konkrētās projekta specifikācijas.

  1. Transportēšana

Kad paneļi ir saražoti tos atbilstoši speciālam plānam savieto transporta automašīnās pēc to izkraušanas/montāžas secības un rūpīgi tos nostiprina.

  1. Apdare

Kad mājas montāžas process ir noslēdzies sākās apdares darbi: jumta seguma ieklāšana, fasādes apdares darbi, iekšējo komunikāciju izbūve: elektrība, ūdens, kanalizācija, apkure, iekšējā nobeiguma apdare.

Kas ietilpst koka paneļu rūpnīcas komplektā?

Koka paneļu mājas rūpnīcas komplekts sastāv no rūpnīcā saražotiem sienu, pārseguma un jumta paneļiem, logu, durvju uzstādīšanu un jumta seguma ieklāšanu.

Pasūtot rūpnīcas komplektu Pasūtītājam ir iespējams īsā laikā iegūt saražotas un būvlaukumā samontētas mājas konstrukcijas ar uzstādītiem logiem, durvīm, garāžu vārtiem. Pārējos iekšējās un ārējās apdares darbus, kā arī komunikāciju izbūvi, Pasūtītājs var veikt paša spēkiem.

Kādi ir koka paneļu mājas būvniecības posmi?

Koka paneļu mājas būvniecība vidēji ilgst no 3-7 mēnešiem atkarībā no konkrētā projekta platības, sarežģītības kā arī izvēlētās komplektācijas un apdares risinājumiem.

Pilnībā gatavu 120m2 dzīvojamo koka paneļu māju, ar visām komunikācijām, iespējams uzbūvēt 3 līdz 4 mēnešu laikā.

  1. Tiek izvēlēts tīkams mājas projekts no mūsu tipveida māju projektiem, vai arī klients nāk ar savu individuālu mājas projektu. Tiek slēgts līgums par projektēšanu un mājas būvniecību. Tiek uzsākti projektēšanas darbi.
  2. Kad projekts ir gatavs un apstiprināts sākās būvniecības darbi objektā: pamatu izbūve, ieskaitot komunikāciju pievadi ēkai, kanalizāciju tīkli, siltās grīdas un betona grīdas ieliešana.
  3. Paralēli pamatu izbūvei rūpnīcā tiek saražoti sienu, pārseguma un jumta paneļi, iestrādāti logi. Gatavi paneļi tiek savietoti transporta automašīnās.
  4. Tiek organizēta paneļu piegāde uz objektu un tiek veikts paneļu montāžas process, kas ilgst 3-5 dienas atkarībā no projekta.
  5. Kad mājas montāžas process ir noslēdzies, tālāk tiek veikta jumta seguma ieklāšana un fasādes apdares nobeiguma darbi, paralēli tiek veikta iekšējo komunikāciju izbūve: elektrība, ūdens, kanalizācija, apkure un iekšējā ģipškartona apdare.
  6. Tiek veikta pilna iekšējās apdares darbi: sienu špaktelēšana, krāsošana, tapešu līmēšana, sienu, grīdu flīzēšana, iekšējo kāpņu uzstādīšana, grīdu apdare, iekšdurvju uzstādīšana.

Tiek veikta nožogojuma izbūve, bruģakmens ieklāšana un teritorijas labiekārtošanas darbi.